Vous nous rencontrer à


En remplissant et en soumettant ce formulaire, vous acceptez le traitement de vos informations personnelles afin de répondre à votre demande ci-jointe conformément à notre Politique de traitement des données personnelles.

COMMUNIQUÉS DE PRESSE

Sep 17
2019

VRgineers and R3DT Announce a Convenient Package for Industrial Production Planning and Review in Virtual Reality with Leap Motion Hand Tracking

KARLSRUHE, PRAGUE, LOS ANGELES, September 17, 2019 – VRgineers, a leading developer and manufacturer of enterprise-grade VR solutions, and R3DT, a VR software provider for virtual prototyping, today announced a partnership that will enable the two companies to deliver a convenient hardware and software package for industrial engineers that need to plan for and review their production processes.  

The XTAL VR system from VRgineers is known in the automotive, aerospace and defense industries for its ability to deliver lifelike picture quality over a peripheral vision-filling 170-degree field-of-view. Integrated with Leap Motion technology, it allows users to seamlessly control the virtual environment and interact with objects. The quality visuals and precise hand-tracking capabilities make XTAL an ideal VR system for R3DT’s virtual prototyping software for industrial engineers. 

“Virtual prototypes, unlike physical ones, are easy-to-use and inexpensive,” said Achim Schneider, co-founder and managing director of R3DT. “XTAL is a great tool that brings the benefits of visual clarity and wide FOV to our clients, thus making our user-friendly VR tool even more convenient.” 

“Smart companies use resources wisely: VR shortens time-to-market because it makes it possible for companies to design, test and make changes fast and effectively while allowing experts to maximize their productivity. XTAL is a perfect fit for a variety of enterprise/industrial applications, including what R3DT is doing,” said Marek Polčák, co-founder and CEO of VRgineers. 

Seamless control of the virtual environment and interaction with objects is enabled through the integration of Leap Motion, which recently joined forces with Ultrahaptics. Hand tracking is essential to the future of VR. VRgineers is pushing the envelope of what’s possible in VR image quality and fidelity.  Embedding the Leap Motion controller and software adds a new dimension of immersion and realism to the overall experience.  

Alex Driskill-Smith, President, North America at Ultrahaptics, said: “We are happy to support the collaboration between VRgineers and R3DT, and supply them with the latest and most accurate hand tracking technology Leap Motion has ever offered. We have worked closely with VRgineers since 2017 and are looking forward to being part of their future VR projects .”  

As a part of the partnership, current XTAL customers will get a special discount for all R3DT licenses in VRgineers partner´s network. 

______________ 

About R3DT  

R3DT offers the most user-friendly VR tool for industrial engineering. Its software is used in many contexts, such as ergonomics, the layout and planning of factories, product development, and plant construction, as well as in technical sales. In early planning phases, R3DT virtual prototypes help to avoid errors that are otherwise difficult to identify while shortening the development phase. With R3DT, elaborate mockups and real prototypes become superfluous. The bottom line is that users save a lot of time and money. Customers include world-renowned manufacturers and suppliers like Bosch, Continental, Daimler, Eberspaecher, ebm-papst, Festo, Sick, TrumpfValeo and ZF Friedrichshafen. Some use cases of the VR tool are described here. 

About Ultrahaptics 

Ultrahaptics and Leap Motion’s combined expertise creates the world’s leading spatial interaction company, enabling the creation of next-generation user interfaces and driving new forms of contactless interactive products. 

Ultrahaptics is the world’s leading mid-air haptics company. The company’s unique technology enables users to receive tactile feedback without the need for keyboards, controllers or touchscreens. Leap Motion’s unprecedented hand tracking technology – a combined suite of software and hardware – lets you reach into virtual and augmented reality to interact with new worlds in a physically intuitive way. 

About VRgineers 

VRgineers, Inc. is a virtual reality engineering company developing and manufacturing cutting-edge enterprise-grade VR gear for professionals. Its new generation high-resolution VR headset platform is used by clients in the automotive, architecture, industrial design, and training sectors, enabling them to transform their work using VR technology. The company is headquartered in Prague with a U.S. office in Los Angeles. 

For more information about VRgineers, please visit  https://vrgineers.com. Images and company executive bios are available at: https://vrgineers.com/media 

See more: 

Use case: R3DT – MEET YOUR REALITY 

Sep 02
2019

Do společnosti VRgineers, zabývající se vývojem a výrobou brýlí pro virtuální realitu pro profesionální použití, vstupují noví investoři. Mezi současné Angel investory (úspěšné podnikatele, kteří se rozhodli podpořit projekt v jeho začátcích), vstupují první institucionální investoři Y Soft Ventures jako lead investor, Nation 1 VC a PJ Capital.

VRgineers je technologický startup, který se zabývá vývojem brýlí pro virtuální realitu. Založili jej Marek Polčák, Martin Holečko a Václav Bittner – tým profesionálů, kteří mají více než desetileté zkušenosti v oblasti vývoje softwaru a hardwaru. Jejich VR headset XTAL patří mezi současnou světovou špičku na poli VR brýlí a je určený pro profesionály, kteří se zabývají prototypováním například v automobilovém průmyslu, designováním v různých odvětvích včetně architektury, vzdálenou správou technických zařízení či trénováním a školením ve virtuální realitě, např. u výcviku pilotů. Zkrátka všude, kde je vyžadována špičková kvalita obrazu, přesnost, široké zorné pole, snadná integrace a zabezpečení dat. V současné době tento produkt využívají především klienti z oblasti B2B, například Audi, BMW, Škoda, Airbus, US Navy aj. V roce 2018 byla společnost finalistou prestižního mezinárodního ocenění VR Awards a také letos se jí podařilo jako jedné z mála firem z ČR do této soutěže kvalifikovat.

“Naše společnost má ambice stát se globálním leaderem v oblasti high-end virtuální reality a jsme velmi rádi, že zástupci zmíněných investorů se s touto vizí dokáží ztotožnit. Rovněž si ceníme jejich lidského přístupu, který je potřeba při tvorbě něčeho tak unikátního a výjimečného,” říká o spolupráci Marek Polčák, zakladatel společnosti VRgineers.

„VRgineers skvěle zapadají do naší investiční strategie zaměřené na týmy, které ve střední Evropě budují inovativní B2B hardwarové startupy. Přestože se o virtuální realitě mluví zejména v B2C kontextu, VRgineers a zákazníci, které již zvládli získat, dokazují, že i ve firemním segmentu mají tyto technologie ohromný potenciál. Kromě investice samotné plánujeme tým kolem Marka Polčáka a Václava Bittnera podpořit i sdílením našeho know-how a kapacit v oblasti výroby a globálního prodeje,” říká Miloš Sochor, Managing Partner Y Soft Ventures.

“Hlavními důvody našeho rozhodnutí poskytnout investici právě VRgineers jsou zejména obecný globální potenciál segmentu virtuální reality, ve kterém je tento produkt zcela unikátní, což dokazuje i výčet jejich prestižních nadnárodních klientů. Zároveň je pro nás klíčový tým v čele s Markem Polčákem, který v sobě spojuje osobu vizionáře, technologa a výkonné síly s ambicí naplnit globální potenciál společnosti,” dodává ke spolupráci Marek Moravec, managing partner fondu Nation 1 VC.

“Přinášíme vášeň, know-how a finanční prostředky společnostem s vysokým potenciálem růstu a  doposud neodhalenou přidanou hodnotou. Při hledání mladých nebo začínajících firem se snažíme naplňovat jejich růstové možnosti nejen přímými investicemi, ale také posilováním manažerských týmů a trpělivou poradenskou prací našich odborníků. Tyto naše zkušenosti nabízíme především jako aktivní investoři ve startup projektech, ale také i jako mentoři v podobě konzultací,” říká Petr Jiříček, spoluzakladatel investiční společnosti P&J Capital.

Získané finanční prostředky poslouží VRgineers na další expanzi na světové trhy, rozvoj firmy i vlastního produktu. Ve strategii firmy na následující období je i podání několika světových patentů.

_____________

O Nation 1 VC

Nation 1 VC je venture kapitálová firma sídlící v Praze, Brně a Lucembursku, která spravuje investiční seed fond a startupový akcelerátor zaměřený na startupy operující na českém území a začínající podnikatele, kteří mají ambici prorazit na globální trh. Kromě financí nabízí i mentoring od zkušených expertů z oboru, mimo jiné například Jakuba Nešetřila, zakladatele českého startupu Apiary.

O Y Soft Ventures

Y Soft Ventures je venture kapitálová platforma založená společností Y Soft Corporation, a.s. v roce 2014 s cílem poskytnout začínajícím podnikům ve střední a východní Evropě potřebný kapitál, zdroje a odborné znalosti, které jim umožní rychlý přístup na globální trhy. Investiční platforma Y Soft Ventures pomáhá zrychlovat technologický růst dalších inovativních firem, zejména v oblastech IoT a hardwarových řešení pro B2B trh.

O PJ Capital

P&J Capital je ryze česká investiční společnost specializující se na startupové projekty v oblastech s vysokou přidanou hodnotou. Projektům ve svém portfoliu nabízí nejen finanční kapitál, ale také podporu ve formě mentoringu a napojení na širokou síť partnerů v oblastech právního, účetního, obchodního a marketingového poradenství. Díky mezinárodním zkušenostem je P&J Capital partnerem pro společnosti s globálními ambicemi.

Fotografie ke stažení

Juil 23
2019

VRgineers and Precismo Simplify the Digitalization of Retail Products for VR Product Placement and Shopping

Combining the XTAL VR headset with Precismo scanning technology, brands can now quickly and cost-effectively digitize retail products for product placement and virtual shopping in VR

LOS ANGELES and PRAGUE, July 23, 2019 – VRgineers, makers of powerful VR solutions capable of total immersion, today announced that it has teamed up with Czech startup Precismo to streamline and simplify the digitizing of physical products for the virtual world. Unveiling at SIGGRAPH 2019, the two companies will demonstrate a prototype of how using the XTAL VR headset and proprietary 3D object scanning technology allows brands to quickly and cost-effectively digitize retail products, allowing customers to interact with them in virtual reality.

The technology developed by Precismo allows brands to scan and digitize their products as 3D virtual models. This process ensures that the captured materials of the subject appear photorealistic and the materials are presented with their natural characteristics, like leather grains, textures and more, in digital form. Unlike ordinary 3D scanners, this new system is completely automated and time-optimized.

This new proof-of-concept created by VRgineers and Precismo has many possible uses. Since it can digitize a large number of items efficiently and automatically, the system can be used in a wide range of industries that make use of AR and VR, such as marketing, e-commerce, quality control assurance, gaming and artificial intelligence. 

Marek Polčák, co-founder and CEO of VRgineers, believes the system has the opportunity to benefit retail. « By combining a high-quality 3D scanner and a high-end VR headset, it is possible to digitize the retail process and prepare all marketing analytics in VR, » Polčák says. “Currently, if you want to know how consumers react to the different elements of a shopping experience, you have put them in front of an empty store, display goods, and monitor their reactions. With our approach, this entire process can be moved to the digital realm.”

“Our goal as a company is to connect with the industry’s most exciting and influential brands to innovate unique products. Working with VRgineers was a simple decision because their XTAL HMD offers an incredibly precise viewing experience with a level of realism that is second-to-none,” says Mikolas Herskovic, CEO of Precismo. “Of all the VR headsets we have tried, XTAL came out on top and perfectly recreates the 3D models our technology creates.”

You can find photos of product renderings created by Precismo as viewed on XTAL here.

VRgneers Demoing this Proof of Concept at Siggraph 2019

The proof-of-concept created in collaboration with Precismo will be just one of the many exciting new experiences VRgineers will present at SIGGRAPH 2019, one of the world’s largest gatherings of researchers, artists and practitioners of computer graphics and interactive techniques. 

VRgineers’ XTAL VR system will be empowering other VR/MR demonstrations at SIGGRAPH 2019. Another exciting showcase of the XTAL VR system will be the Fata Morgana demonstration at the Pocket Virtuality booth. “This technology uses two worlds – augmented reality (AR) and virtual reality (VR). Specifically, in the case of AR, it works with a Hololens headset from Microsoft, which can display virtual objects through a transparent display over the real world. At the same time, thanks to cameras and sensors, it is able to record the real world,” says VRgineers sales director Kristian Gambiraza. Pocket Virtuality can capture a physical environment and digitize it. With built-in memory, it transfers information to a server or cloud after the headset is connected to Wi-Fi. From there, the digitized real world is transmitted to the recipient who is wearing the XTAL VR headset. 

Click here for images and company executive bios

About VRgineers

VRgineers, Inc. is a virtual reality engineering company developing and manufacturing cutting-edge enterprise-grade VR gear for professionals. Its new generation high-resolution VR headset platform is used by clients in the automotive, architecture, industrial design, and training sectors, enabling them to transform their work using VR technology. The company is headquartered in Prague with a U.S. office in Los Angeles.

Juin 10
2019

VRgineers Reveals Augmented Reality Module Prototype That Makes XTAL the First Enterprise Mixed Reality Headset Capable of Total Immersion

Featuring Wide-Angle Camera Sensors, the new AR module for XTAL allows users to see their actual hands interact with real physical objects in virtual reality

Prague, May 27, 2019 – VRgineers, today announced a new lightweight augmented reality vision and tracking module for its industry-leading XTAL VR headset, making XTAL the most advanced mixed reality (MR) system ever created, and the only enterprise-grade MR system capable of total immersion. Weighing in at only 42 grams, VRgineers’ new augmented reality module features high-quality camera sensors with wide lenses for a natural and immersive 360-degree field-of-view, and adds hand tracking, inside out tracking, and virtual and augmented reality switching to XTAL’s broad list of capabilities.

For the first time ever, XTAL customers can see their own hands interact with real objects in the virtual world!

The first market segments to benefit from the new AR module, are automotive and aerospace. “The fascinating thing is that we are building the software system that allows you to combine the best functions and capabilities of AR with the VR world,” said Marek Polcak, VRgineers Co-Founder. ”With our new module and SDK, AR and VR developers will be able to flawlessly combine real physical objects, including their own hands, with virtual reality.”

Currently, XTAL utilizes state-of-the-art LEAP Motion tracking that allows customers to utilize gesture control and hand tracking in their VR applications. VRgineers’ new module maintains the benefits afforded by the LEAP Motion system for purely VR applications, but expands upon those features for mixed reality applications by combining elements of the physical and virtual world into an immersive, natural experience. With VRgineers’ new AR module, XTAL users will be able to experience natural hands-on interaction with real-world things, like fighter jet cockpits or vehicle dashboard prototypes, while a realistic virtual world is created around them and the physical objects.

One of the most unique features afforded by the new AR module prototype for XTAL is inside out tracking, which is a method of positional tracking commonly used in virtual reality technologies, specifically for tracking the position of head-mounted displays (HMDs) and motion controller accessories. It differentiates itself from outside-in tracking by the location of the cameras and other sensors that are used to determine objects’ positions in space. With inside-out positional tracking, the sensors are located on the device being tracked, whereas outside-in tracking places the sensors at stationary external locations.

Why have inside-out tracking?

Inside-out tracking technology allows XTAL to provide an impressive AR experience in all environments, even those with limited space, such as in a simulator or cockpit. However, VRgineers hasn’t written-off outside-in tracking. In fact, VRgineers will allow data fusion of both tracking methods in order to maximize positional accuracy in large studios or HoloDeck environments.

Partners that have been conducting ongoing research and development with VRgineers, will be among the first to gain access to beta version of VRgineers’ new AR module for XTAL later this year. Those partners will contain mix of companies from aerospace, automotive and simulation market segments and will have the unique opportunity to be a part of the company’s expanded testing, helping to further enhance the performance and capabilities of the XTAL system.

Any company that would like to become part of the the XTAL beta program or believes that their business can benefit from the capabilities afforded by lifelike VR or MR applications, is encouraged to contact VRgineers at armodule@vrgineers.com.

For more information about the new augmented reality module or the ultra-high resolution XTAL headset, visit our page. Images and company executive bios are available here.

About VRgineers

VRgineers, Inc. is a virtual reality engineering company developing and manufacturing cutting-edge enterprise-grade VR gear for professionals. Its new generation high-resolution VR headset platform is used by clients in the automotive, architecture, industrial design, and training sectors, enabling them to transform their work using VR technology. The company is headquartered in Prague with a U.S. office in Los Angeles. 

Use Case

The pilot in an aircraft, helicopter or in a car needs to achieve the highest possible authenticity/credibility/immersion for training. The XTAL headset offers high-quality images across a wide range of FOVs, which is extremely important for the perception of the space / overall picture. However, thanks to the camera module, it will also be possible to display a real cockpit with real hands, and to connect real stickers, steering wheel and all switchings with the virtual environment. Thanks to this, pilots will have a real haptic feedback and a perfect visual.

 

Déc 12
2018
Déc 10
2018
Août 13
2018
Juil 25
2018
Juil 17
2018
Juin 26
2018
Mar 27
2018
Mar 08
2018
Jan 28
2018
Nov 29
2017
Oct 17
2017

VRGINEERS LOGO

TELECHARGER LE LOGO DE VRGINEERS

PDF PNG

CONTACT POUR LA PRESSE

Veuillez adresser toutes les questions, demandes de révision et d’interviews à

hello@vrgineers.com